Odborné články

 1. RCM v TN-S v zdravotníctve
  Čo znamená doporučenie STN 33 2000-7-710 monitorovať pokles izolačného odporu v TN-S sietiach? Táto norma kladie vysoké požiadavky tiež na siete TN-S. Zvyčajne už nemusí stačiť zaistiť iba odpojenie až v okamžiku prekročenia medze kritickej hodnoty.
  Vladimír Frič, časopis ElektroPrůmysl č. 09/2017
 2. Novinky v oblasti transformátorov prúdu
  V súčasnosti sa každý výrobca rozvádzačov stretol so súčasnými meracími transformátormi od nemeckej spoločnosti MBS AG dodávanej spoločnosťou GHV Trading, spol. s r.o. Transformátory sú určené na použitie v rozvodoch nízkeho napätia a spĺňajú požiadavky normy EN 61869-1 + 2, medzinárodné normy a medzinárodné odporúčania IEC 61869-1 + 2.
  Ing. Věra Olšarová, časopis ElektroPrůmysl č. 08/2017
 3. Bezpečnosť pre nabíjanie v kompaktnom dizajne
  V čísloch 07-08/2016 sme informovali o nových prístrojoch pre elektromobilitu od nemeckej spoločnosti Bender. Aj tohtoročný vývoj je v znamení minimalizácie, zjednodušení a vyššie všestrannosti. Rozsah regulátorov nabíjania CC612 EV sa rozširuje o rôzne stupne použitia. Pre menej náročné moduly nabíjania z verejnej siete prichádzajú na trh meracie zostavy RCMB121 a RCMB104, opäť zmenšené oproti predchádzajúcej generácii.
  Ing. Ivan Ryba, časopis Elektrotechnika v praxi č. 7-8/2017
 4. Spínacie technika
  Medzi najväčšie novinku minulého roka patrí modulárne systémové riešenie, vďaka ktorému je možné ľahko a rýchlo realizovať rozvody elektrickej energie do 125 A, a to predovšetkým v oblasti strojárstva a priemyselných zariadení. Uvedením produktu Crossboard predstavuje Wöhner úplne nový systém s kombináciou prednosti vysoko výkonového prípojnicového systému s tradičnou inštaláciou na montážnych lištách DIN. Vďaka komplexnej dotykové ochrane zaisťuje systém Crossboard vysoký stupeň bezpečnosti.
  Ing. Radka Krátká, časopis ElektroPrůmysl č. 07/2017
 5. Nielen poruchu izolácie odhaliť, ale tiež ju lokalizovať
  V minulom roku sme vám v májovom čísle časopisu Elektroprůmysl predstavili novú radu prístrojov pre monitorovanie stavu izolácie iso685 spoločnosti Bender. O rok neskôr vám prinášame rozšírenie tejto rady prístrojov o systém vyhľadávania poruchy izolácie iso685-D-P s lokalizačnými jednotkami EDS440 / 441. Ide o najmodernejšie konštrukcii prístroja z pohľadu spoľahlivosti, použitie meracích metód, prevádzkyschopnosti a dizajnu. Okrem hlavnej funkcie priebežne sledovať izoláciu siete proti zemniaciemu vodiči ponúka tento systém funkciu trvalého vyhľadávania porúch izolácie za prevádzky bez nutnosti odstávky či prerušenia výroby.
  Ing. Roman Smékal, časopis ElektroPrůmysl č. 6/2017
 6. Káble, vodiče a konektory
  Rad elektrických zariadení vyžaduje vodivé prepojenie v rámci uzemnenie alebo pre trvalé vedenie prúdu. Či už sa jedná o pohyblivé časti zariadenia alebo ide o časti, kde dochádza k mechanickým rázom či vibráciám, všade je možné využitie medených spletaných pásikov, lán alebo lamiel. Jedná sa napríklad o pripojení motorov a transformátorov, zváracích strojov, batérií a pod.
  Ing. Radka Krátká, časopis ElektroPrůmysl č. 05/2017
 7. Kompenzační transformátory proudu
  Měření a analýza kvality elektrické sítě je důležitý proces sloužící k odhalení nežádoucích a škodlivých jevů, a tedy k předejití možností vzniku problémů a škod na elektrických zařízeních. Firma MBS AG v řešení této problematiky vyvinula kompenzační transformátory proudu (CCT). CCT slouží nejen pro měření střídavých (AC), ale i stejnosměrných (DC) proudů. Dále také pro měření nesinusových a zkreslených signálů elektrické sítě. Měření stejnosměrných proudů je v tomto zařízení zajištěno Hallovou sondou. Výstupní signál lze přímo zapojit do PLC, osciloskopu, ampérmetru, analyzátoru výkonu či podobných zařízení.
  Roman Hráček, časopis Elektro a Trh č. 3/2017
 8. Přístroje řady PhysicLine od Chauvin Arnoux pro měření neelektrických veličin
  Měření neelektrických veličin je nedílnou součástí práce většiny elektrikářů a pracovníků údržby. Vývoj moderních technologií klade zvýšené nároky nejen na pracovníky samotné, ale také na vybavení, které používají. Právě pro ně je určena nová řada PhysicLine od francouzské společnosti Chauvin Arnoux. Celkem 6 nových, moderních přístrojů pokrývá širokou škálu provozních měření neelektrických veličin. V řadě najdete luxmetr C.A 1110, anemometr C.A 1227, teploměr a vlhkoměr prostředí C.A 1246 a teploměry pro termočlánky i odporová čidla C.A 1821, C.A 1822 a C.A 1823.
  Ing. Jan Kančo, časopis ElektroPrůmysl č. 3/2017
 9. Diris DIGIWARE
  4 výhody v jednom, úspora času a priestoru, redukcia nákladov a zlepšenie presnosti. Jedinečnosť tohto systému je v rozložení funkcií do viacerých modulov, pričom každý má iné meracie vlastnosti. Modulová konštrukcia zariadenia umožnuje inštaláciu blízko miesta merania, pričom eliminuje nebezpečie vysokého napätia. Kompaktné rozmery umožnujú integráciu do stávajúcich inštalácií alebo tažko prístupné miesta. Široký výber prúdových senzorov s pevným, rozoberatelným jadrom alebo rogowského cievkov umožnuje merať vodiče akejkoľvek veľkosti a tvaru.
  Michal Boris
 10. Chladenie skríň elektrických zariadení pomocou chladiacich jednotiek Peltier
  Princíp chladenia je podobný ako elektronická teplotná pumpa. Tepelná energia je prenášaná z jednej strany na druhú pomocou poskladaných polovodičov. Funkcia chladenia je zaistená polovodičovými prvkami, pri ktorých nehrozí žiadne nebezpečie úniku prevádzkových kvapalín. Zariadenie Peltier sa vyznačuje malými rozmermi s možnosťou umiestnenia na skrini v ľubovoľnej polohe. Môžu pracovať v rozmedzí okolných teplôt od -40 do +90 ˘C. Chladiacie jednotky Peltier sú určené predovšetkým na chladenie malých zariadení s potrebou menších chladiacich výkonov.
  Robin Kurka, časopis Elektrotechnika v praxi č. 03/2017
 11. Poistkové odpínače firmy Wöhner
  Medzi novinku minulého roka patrí poistkové odpínače (pre zapínanie a vypínanie menovitých prúdov pod záťažou podľa pracovného napätia) označované pod marketingovým názvom QUADRON, ktoré sú ponúkané vo veľkostiach poistiek 00 a 01 pre 60 mm pripojovací systém. Integrovaný mechanizmus odpojenie oboch koncov poistiek naraz zaručuje ešte väčšiu bezpečnosť. Bez ohľadu na to, kto pákou v danej chvíli pohybuje, automatické prepnutie odpínače má definovanú rýchlosť a nebezpečenstvo iskrenia je preto účinne vylúčiť. Neoprávneným aktiváciám madla je možné zabrániť použitím visiacich zámkov.
  Ing. Radka Krátká, časopis Elektro a trh č. 01-02/2017
 12. Osvetlenie rozvádzačových skríň svietidlami rady LED 025
  Z rady typov osvetlení rozvádzačových skríň, ktoré sú ponúkané firmou GHV Trading, spol. s r.o., sú svietivé diódy použité u dvoch rád s označením LED 025 a LED 025 ECOLINE. Výhody svietidiel LED je nízka spotreba, minimálne straty energie vyžarované teplom, variabilné rozsahy napájania, minimálne rozmery a jednoduchá montáž. Životnosť svietidiel je okolo 60 000 hodín a pri poškodení jednej LED není funkcia svietidla ohrozená.
  Robin Kurka, časopis ElektroPrůmysl č. 02/2017
 13. Digitálne prevádzkove multimetre vo skúšačkovom prevedení C.A 755 a C.A 757
  Firma Chauvin Arnoux opäť potvrdila svoju povesť inovátora a predstavila praktické prevedenie multimetrov vo vreckovom skúšačkovom prevedení. Prístroje majú rovnako ako všetky ostatné bežné skúšačky tejto firmy výmenné meracie hroty. Ako príslušenstvo si možno objednať aj meracie hroty v prevedení IP2X, ak to vyžaduje použitie. Užívatelia si môžu vybrať z dvoch verzií multimetrov. Multimeter s označením C.A 755 je základná verzia prístroja. Možno s ním merať rovnomerné a striedavé napätie do hodnoty 1 000 V. Verzia C.A 757 je navyše doplnená o pružný prúdový prevodník MiniFlex - Rogowského cievku, umožňujúci merať striedavé prúdy až do hodnoty 300 A.
  Ing. Jiří Ondřík, časopis Elektro č. 3/2017
Tento web používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie