Odborné články

 1. Meriacie prístroje Weigel
  Nemecká firma WEIGEL je tradičným výrobcom rozvádzačových meracích prístrojov. Bola založená v roku 1919 a už od samého začiatku sa zamerala na vysokú kvalitu a spoľahlivosť najčastejšie používaných elektromagnetických a magnetoelektrických prístrojov.
  Ing. Ladislav Julínek, časopis ElektroPrůmysl č.11/2017
 2. Prístroje rady PhysicLine od Chauvin Arnoux na meranie neelektrických veličín
  Meranie neelektrických veličín je neoddeliteľnou súčasťou práce väčšiny elektrikárov a pracovníkov údržby. Vývoj moderných technológií kladie zvýšené nároky nielen na pracovníkov samotných, ale tiež tak na vybavenie, ktoré používajú. Práve pre ne je určená nová rada PhysicLine od francúzskej spoločnosti Chauvin Arnoux. Celkom 6 nových moderných prístrojov pokrýva širokú škálu prevádzkových meraní neelektrických veličín.V rade nájdete luxmeter C.A 1110, anemometer C.A 1227, teplomer a vlhkomer prostredia C.A 1246 a teplomere pre termočlánky a odporové činidlá C.A 1821, C.A 1822 a C.A 1823.
  Ing. Jan Kančo, časopis ELEKTRO č. 8-9/2017
 3. RCM v TN-S v zdravotníctve
  Čo znamená doporučenie STN 33 2000-7-710 monitorovať pokles izolačného odporu v TN-S sietiach? Táto norma kladie vysoké požiadavky tiež na siete TN-S. Zvyčajne už nemusí stačiť zaistiť iba odpojenie až v okamžiku prekročenia medze kritickej hodnoty.
  Vladimír Frič, časopis ElektroPrůmysl č. 09/2017
 4. Bezpečná prevádzka aj dobíjanie pre osobnú aj hromadnú dopravu
  Nemecká firma Bender aj tento rok prináša novinky do rýchlo sa rozvíjajúceho trhu elektromobility. A to opäť v znamení minimalizácie, zjednodušenie a vyššie univerzálnosti. Rozširuje sa rad regulátorov nabíjania CC612 EV o rôzne stupne výbav podľa použitia. Pre menej sofistikované nabíjací moduly pre verejné siete prichádzají na trh monitory reziduálnych prúdov RCMB121 a RCMB104, opäť zmenšené oproti predchádzajúci generácii.
  Ing. Ivan Ryba, časopis Elektro a trh č. 4-5/2017
 5. Novinky v oblasti transformátorov prúdu
  V súčasnosti sa každý výrobca rozvádzačov stretol so súčasnými meracími transformátormi od nemeckej spoločnosti MBS AG dodávanej spoločnosťou GHV Trading, spol. s r.o. Transformátory sú určené na použitie v rozvodoch nízkeho napätia a spĺňajú požiadavky normy EN 61869-1 + 2, medzinárodné normy a medzinárodné odporúčania IEC 61869-1 + 2.
  Ing. Věra Olšarová, časopis ElektroPrůmysl č. 08/2017
 6. Bezpečnosť pre nabíjanie v kompaktnom dizajne
  V čísloch 07-08/2016 sme informovali o nových prístrojoch pre elektromobilitu od nemeckej spoločnosti Bender. Aj tohtoročný vývoj je v znamení minimalizácie, zjednodušení a vyššie všestrannosti. Rozsah regulátorov nabíjania CC612 EV sa rozširuje o rôzne stupne použitia. Pre menej náročné moduly nabíjania z verejnej siete prichádzajú na trh meracie zostavy RCMB121 a RCMB104, opäť zmenšené oproti predchádzajúcej generácii.
  Ing. Ivan Ryba, časopis Elektrotechnika v praxi č. 7-8/2017
 7. Spínacie technika
  Medzi najväčšie novinku minulého roka patrí modulárne systémové riešenie, vďaka ktorému je možné ľahko a rýchlo realizovať rozvody elektrickej energie do 125 A, a to predovšetkým v oblasti strojárstva a priemyselných zariadení. Uvedením produktu Crossboard predstavuje Wöhner úplne nový systém s kombináciou prednosti vysoko výkonového prípojnicového systému s tradičnou inštaláciou na montážnych lištách DIN. Vďaka komplexnej dotykové ochrane zaisťuje systém Crossboard vysoký stupeň bezpečnosti.
  Ing. Radka Krátká, časopis ElektroPrůmysl č. 07/2017
 8. Nielen poruchu izolácie odhaliť, ale tiež ju lokalizovať
  V minulom roku sme vám v májovom čísle časopisu Elektroprůmysl predstavili novú radu prístrojov pre monitorovanie stavu izolácie iso685 spoločnosti Bender. O rok neskôr vám prinášame rozšírenie tejto rady prístrojov o systém vyhľadávania poruchy izolácie iso685-D-P s lokalizačnými jednotkami EDS440 / 441. Ide o najmodernejšie konštrukcii prístroja z pohľadu spoľahlivosti, použitie meracích metód, prevádzkyschopnosti a dizajnu. Okrem hlavnej funkcie priebežne sledovať izoláciu siete proti zemniaciemu vodiči ponúka tento systém funkciu trvalého vyhľadávania porúch izolácie za prevádzky bez nutnosti odstávky či prerušenia výroby.
  Ing. Roman Smékal, časopis ElektroPrůmysl č. 6/2017
 9. Prístroje rady PhysicLine od Chauvin Arnoux na meranie neelektrických veličín
  Odolnost, na kterou jste zvyklí. Přední výrobce měřicích a testovacích přístrojů, americká společnost Fluke, uvedl na trh zcela novou řadu laserových nivelačních přístrojů. Při vývoji zúročil zkušenosti z oblasti laserové techniky (např. u svých termokamer nabízí převratný systém ostření pomocí laserových dálkoměrů) a nabízí tříbodové a křížové lasery pro ty nejnáročnější podmínky. Přístroje výrazně usnadní a zrychlí montáž a pomohou vyhnout se případným problémům.
  Ing. Jan Kančo, časopis ELEKTRO č. 5/2017
 10. Káble, vodiče a konektory
  Rad elektrických zariadení vyžaduje vodivé prepojenie v rámci uzemnenie alebo pre trvalé vedenie prúdu. Či už sa jedná o pohyblivé časti zariadenia alebo ide o časti, kde dochádza k mechanickým rázom či vibráciám, všade je možné využitie medených spletaných pásikov, lán alebo lamiel. Jedná sa napríklad o pripojení motorov a transformátorov, zváracích strojov, batérií a pod.
  Ing. Radka Krátká, časopis ElektroPrůmysl č. 05/2017
 11. Kompenzačné transformátory prúdu
  Meranie a analýza kvality elektrickej siete je dôležitý proces slúžiaci na odhalenie nežiadúcich a škodlivých javov, a teda na predídenie možnosti problémov a škôd na elektrických zariadeniach. Firma MBS AG v riešení tejto problematiky vyvinula kompenzačné transformátory prúdu (CCT). CCT slúžia nielen na meranie striedavých (AC), ale aj jednosmerných (DC) prúdov. Ďalej tiež na meranie nesínusových a skreslených signálov elektrickej siete. Meranie jednosmerných prúdov je v tomto zariadení zaistené Hallovou sondou. Výstupný signál je možné priamo zapojiť do PLC, osciloskopu, ampérmetra, analyzátora výkonu či podobných zariadení.
  Roman Hráček, časopis Elektro a Trh č. 3/2017
 12. Prístroje rady PhysicLine od Chauvin Arnoux na meranie neelektrických veličín
  Meranie neelektrických veličín je neoddeliteľnou súčasťou práce väčšiny elektrikárov a pracovníkov údržby. Vývoj moderných technológií kladie zvýšené nároky nielen na pracovníkov samotných, ale tiež tak na vybavenie, ktoré používajú. Práve pre ne je určená nová rada PhysicLine od francúzskej spoločnosti Chauvin Arnoux. Celkom 6 nových moderných prístrojov pokrýva širokú škálu prevádzkových meraní neelektrických veličín.V rade nájdete luxmeter C.A 1110, anemometer C.A 1227, teplomer a vlhkomer prostredia C.A 1246 a teplomere pre termočlánky a odporové činidlá C.A 1821, C.A 1822 a C.A 1823.
  Ing. Jan Kančo, časopis ElektroPrůmysl č. 3/2017
 13. Green Line - Energeticky najúčinnějšie napájanie ZIS
  Z celej pomerne rozsiahlej problematiky CIS sa tento článok sústredí na ich prvé nevyhnutnú súčasť, ktorou sú ochranné oddeľovacie transformátory, a to také, ktoré najlepšie vyhovujú všetkým prevádzkovým požiadavkám. Tými sú energeticky úsporné transformátory ES710 radu Green Line.
  Vladimír Frič, časopis ElektroPrůmysl č. 04/2017
 14. Diris DIGIWARE
  4 výhody v jednom, úspora času a priestoru, redukcia nákladov a zlepšenie presnosti. Jedinečnosť tohto systému je v rozložení funkcií do viacerých modulov, pričom každý má iné meracie vlastnosti. Modulová konštrukcia zariadenia umožnuje inštaláciu blízko miesta merania, pričom eliminuje nebezpečie vysokého napätia. Kompaktné rozmery umožnujú integráciu do stávajúcich inštalácií alebo tažko prístupné miesta. Široký výber prúdových senzorov s pevným, rozoberatelným jadrom alebo rogowského cievkov umožnuje merať vodiče akejkoľvek veľkosti a tvaru.
  Michal Boris
 15. Chladenie skríň elektrických zariadení pomocou chladiacich jednotiek Peltier
  Princíp chladenia je podobný ako elektronická teplotná pumpa. Tepelná energia je prenášaná z jednej strany na druhú pomocou poskladaných polovodičov. Funkcia chladenia je zaistená polovodičovými prvkami, pri ktorých nehrozí žiadne nebezpečie úniku prevádzkových kvapalín. Zariadenie Peltier sa vyznačuje malými rozmermi s možnosťou umiestnenia na skrini v ľubovoľnej polohe. Môžu pracovať v rozmedzí okolných teplôt od -40 do +90 ˘C. Chladiacie jednotky Peltier sú určené predovšetkým na chladenie malých zariadení s potrebou menších chladiacich výkonov.
  Robin Kurka, časopis Elektrotechnika v praxi č. 03/2017
 16. Poistkové odpínače firmy Wöhner
  Medzi novinku minulého roka patrí poistkové odpínače (pre zapínanie a vypínanie menovitých prúdov pod záťažou podľa pracovného napätia) označované pod marketingovým názvom QUADRON, ktoré sú ponúkané vo veľkostiach poistiek 00 a 01 pre 60 mm pripojovací systém. Integrovaný mechanizmus odpojenie oboch koncov poistiek naraz zaručuje ešte väčšiu bezpečnosť. Bez ohľadu na to, kto pákou v danej chvíli pohybuje, automatické prepnutie odpínače má definovanú rýchlosť a nebezpečenstvo iskrenia je preto účinne vylúčiť. Neoprávneným aktiváciám madla je možné zabrániť použitím visiacich zámkov.
  Ing. Radka Krátká, časopis Elektro a trh č. 01-02/2017
 17. Osvetlenie rozvádzačových skríň svietidlami rady LED 025
  Z rady typov osvetlení rozvádzačových skríň, ktoré sú ponúkané firmou GHV Trading, spol. s r.o., sú svietivé diódy použité u dvoch rád s označením LED 025 a LED 025 ECOLINE. Výhody svietidiel LED je nízka spotreba, minimálne straty energie vyžarované teplom, variabilné rozsahy napájania, minimálne rozmery a jednoduchá montáž. Životnosť svietidiel je okolo 60 000 hodín a pri poškodení jednej LED není funkcia svietidla ohrozená.
  Robin Kurka, časopis ElektroPrůmysl č. 02/2017
 18. Digitálne prevádzkove multimetre vo skúšačkovom prevedení C.A 755 a C.A 757
  Firma Chauvin Arnoux opäť potvrdila svoju povesť inovátora a predstavila praktické prevedenie multimetrov vo vreckovom skúšačkovom prevedení. Prístroje majú rovnako ako všetky ostatné bežné skúšačky tejto firmy výmenné meracie hroty. Ako príslušenstvo si možno objednať aj meracie hroty v prevedení IP2X, ak to vyžaduje použitie. Užívatelia si môžu vybrať z dvoch verzií multimetrov. Multimeter s označením C.A 755 je základná verzia prístroja. Možno s ním merať rovnomerné a striedavé napätie do hodnoty 1 000 V. Verzia C.A 757 je navyše doplnená o pružný prúdový prevodník MiniFlex - Rogowského cievku, umožňujúci merať striedavé prúdy až do hodnoty 300 A.
  Ing. Jiří Ondřík, časopis Elektro č. 3/2017
Tento web používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Ďalšie informácie