Pružné proudové spojky a zemnicí vodiče
Mnohé elektrické zariadenia vyžadujú vodivé spojenie v rámci zeme alebo na trvalé vedenie prúdu. Niektoré zariadenia, ako sú transformátory, motory, generátory, sú vystavené mechanickým nárazom, vibráciám alebo pohybu a vyžadujú si flexibilné vodiče, ktoré sú schopné pojať vysoké prúdové zaťaženie a zároveň spĺňajú požiadavky na flexibilitu a odolnosť.
Na použitie v týchto aplikáciách sú najvhodnejšie pružné spojky z tenkých medených lamiel alebo opletov - pásov alebo káblov. Spoločnosť GHV Trading ponúka sortiment zváraných a nitovaných lamelových spojok a opletených pásových alebo káblových spojok z elektrotechnickej bezolovnatej medi.
Lamelové spojky
sú vyrobené z tenkých medených alebo hliníkových lamiel s hrúbkou 0,3 mm alebo, ak sa vyžaduje vysoká flexibilita, je možné dodať spojky z lamiel s hrúbkou 0,10 mm. Výroba styčných plôch sa vykonáva zváraním pod vysokým tlakom, čo zabezpečuje minimálny prechodový odpor medzi jednotlivými lamelami. Medené spojky je možné dodať s pocínovanými alebo postriebrenými spojovacími plochami. Tieto spojky sú odolnejšie voči oxidácii a možno ich použiť aj na pripojenie k hliníkovým páskam.
Spojky zo spletaných pásov alebo lán
možno použiť v aplikáciách s väčším rozsahom ohybu alebo tam, kde je potrebné spojiť dve pohyblivé časti. Vyrábajú sa z opletov požadovaného prierezu, spletených z drôtu s priemerom 0,20 mm. Ak sa vyžaduje vysoká flexibilita spojenia, možno ponúknuť opletenia z drôtu s priemerom 0,10 mm.
Kontaktné plochy pružných Cu spojok sú vyrobené z medených rúrok, ktoré sa po navlečení na opletenie lisujú pod vysokým tlakom. Takto vyrobené koncovky majú takmer nulový prechodový odpor a sú vhodné na trvalé vedenie vysokých prúdov. Pripojovacie plochy sú štandardne pocínované, je však možné dodať aj postriebrené koncovky. V závislosti od aplikácie a použitia je možné dodať flexibilné konektory s izoláciou. Pri použití izolácie je však potrebné brať do úvahy nielen obmedzenie chladenia spoja, ktoré má za následok zníženie prúdovej zaťažiteľnosti, ale aj obmedzenie flexibility.
Pružné spojky je možné vybrať z katalógových typov, kde sú definované parametre, alebo je možné vyrobiť spojky presne podľa požiadaviek aplikácie. Pri špecifikácii pružných spojok je potrebné poznať aspoň požadovaný prierez pre menovité prúdové zaťaženie, rozmery styčných plôch a dĺžku spojky. Uveďte požiadavku na rozstup vŕtania a priemery otvorov v spojovacích plochách. Spojky je možné dodať aj bez otvorov, ak je spôsob pripojenia riešený v mieste pripojenia.