MOTUS C14 aneb rodina Crossboard sa rozrastá o nového člena

Datum: 15.09.2021

Požiadavky na väčšie úspory miesta pri zachovaní vysokej ampacity sú čím ďalej častejšie. Je isté, že ideálny systém by bol taký, ktorý nezaberá miesto žiadne a zvládne preniesť veľké množstvo energie. To zatiaľ bohužiaľ nevieme. Vieme ale minimalizovať nároky na priestor pri zachovaní - na väčšinu aplikácií postačujúce - prúdové kapacity. V tomto článku vám predstavím systém Crossboard, ktorý vybočuje z konvenčných systémov distribúcie elektrickej energie a zameriame sa na novinku roku 2021, MOTUS C14.

Systém CrossBoard pre mnohých už nie je sám o sebe novinkou. Ako taký bol predstavený na trh už roku 2016 a odvtedy sa iba zdokonaľuje a prináša nové kompatibilné komponenty, ktorými ho možno osadiť.

 

Pre tých z vás, ktorí sa doposiaľ so systémom CrossBoard nestretli, jedná sa o modulárne riešenie, ktoré umožňuje ľahko a rýchlo realizovať rozvody elektrickej energie do 125 A. Základom je samotná montážna doska, platforma ak chcete, nesúci označenie CrossBoard. Táto platforma z výroby spĺňa IP20, teda nie je potrebné riešiť zabezpečenie proti dotyku živých častí. Vyrábaná je potom v dĺžkach 22,5 cm a 40,5 cm. V tejto platforme sú pozdĺžne vedené 3 oddelené medené prípojnice, ktoré riešia samotný rozvod prúdu do osadených komponentov. Tie sa následne ľahko namontujú na platformu jednoduchým „nacvaknutím“, čím dôjde k spojeniu ako mechanickej časti, ktorá drží komponenty usadené na mieste, tak elektrickej časti, ktorá zaistí prísun elektrickej energie. Samotnú platformu CrossBoard je potom možné osadiť buď na DIN lištu, alebo pomocou montážnych otvorov priskrutkovať napríklad k montážnemu panelu v rozvádzači.
Medzi základné komponenty, ktorými následne platformu možno osadiť, sú pripojovacie bloky CRITO, ktorými je možné realizovať prívod prúdu do systému CrossBoard alebo spájať jednotlivé platformy dohromady. Prívod elektrickej energie a spájanie platforiem dohromady je tiež možný vykonať pomocou adaptéra EQUES CrossBoard alebo za použitia poistkového odpínača QUADRON CrossBoard.

Postupom času pribudli elektronické prvky pre riadenie induktívnych a rezistívnych záťaží, moduly MOTUS a OMUS. So spúšťačom MOTUS tak môžete riadiť malé pohony a motory, a to až s výkonom do 4 kW. Jeho predné vlastnosti sú potom samotný prívod elektrickej energie do pohonu, reverzácia chodu, istenie integrovanými poistkami, ochrana proti preťaženiu, monitorovanie stavu zariadenia a núdzové zastavenie. Značným prínosom je potom minimálny nárok na miesto, pretože konštrukčná šírka je iba 22,5 mm.
Hybridný spínač OMUS je špecificky navrhnutý na spínanie odporových záťaží. Vďaka jeho hybridnej technológii spínania je minimalizovaný stratový výkon a pri konštrukčnej šírke iba 36 mm umožňuje napájanie, istenie, monitorovanie a spínanie 1- alebo 3-pólovej záťaže a to až do ustáleného prúdu 25 A.
Obe spomínané zariadenia fungujú na hybridnej technológii spínania pomocou kombinácie polovodiča a integrovaného relé. Vďaka tomu sa obmedzuje vyiskrovanie kontaktov, znižuje sa tak celkový stratový výkon na zariadení a predlžuje sa celková životnosť kontaktov, a to až na 30 miliónov spínacích cyklov, zatiaľ čo bežné stýkače udávajú životnosť okolo 0,5 milióna spínacích cyklov.

Teraz výrobca Wöhner prichádza s novou generáciou motorových spúšťačov nesúcich označenie MOTUS C14. Tento model sa dočkal kombinácie niektorých vlastností od jeho predchodcov modulov OMUS a MOTUS, ale získal aj niektoré nové revolučné prvky. Stále je kladený maximálny dôraz na zachovanie čo najmenších rozmerov, preto aj tento model dosahuje úspornú konštrukčnú šírku iba 22,5 mm.
Pri zachovaní tak malého rozmeru dochádza k navýšeniu maximálneho výstupného výkonu zariadenia. Novo tak možno poháňať motory a pohony s triedami účinnosti IE2, IE3 a IE4 a to až do výkonu 5,5 kW a rezistívnej záťaže až do celkového výkonu 8,3 kW.
Došlo tiež k prepracovaniu celého systému spínacej časti modulu, teraz je tak spínanie vykonávané pomocou technológie MOSFET. Vďaka tomu MOTUS C14 disponuje zároveň funkciou soft štartu a vyššou spínacou frekvenciou až 25 Hz, ktorú je možné na úkor priškrtenia maximálneho výstupného výkonu ešte navýšiť.
Nová generácia MOTUS sa dočkala aj elektronickej ochrane proti skratu, ktorá je schopná zareagovať až do 10 mikrosekúnd od vzniku udalosti, takže nedochádza k zbytočnej záťaži modulu a zariadenie je ihneď pripravené na resetovanie chyby a pokračovať v ďalšej prevádzke.
Došlo tiež k navýšeniu celkovej hodnoty nábehového prúdu, konkrétne pri najvyššej verzii MOTUS 1. generácie a MOTUS C14 z pôvodných 45 A na 196 A. Navýšená bola aj skratová odolnosť a to až na hodnotu 100 kA.
Čo sa týka komunikácie, zariadenie je schopné komunikovať cez protokol IO-Link, prípadne je možné ho pripojiť pomocou integrovaného USB-C konektora a spárovať s PC. Pre tento prípad bol vyvinutý špeciálny softvér nesúci označenie MOTUS C14 SERVICETOOL, pomocou ktorého je potom možné zariadenie nastavovať, importovať a exportovať hodnoty, manuálne zariadenie ovládať a vyčítať základné parametre.

Pre bližšie informácie neváhajte kontaktovať špecialistov spoločnosti GHV Trading, spol. s r.o., radi Vám poradíme s výberom vhodného prístroja pre každú aplikáciu.
www.ghvtrading.sk

časopis ElektroPrůmysl č.09/2021  
Jakub Gala
Jakub Gala
Obchodník so špecializáciou na marketing

Mohlo by vás zaujímať

Podujatia

WEBINÁR: Kontrola, riešenie problémov a dokumentácia bezpečnosti a výkonu fotovoltaických systémov podľa STN EN 62446-1 s prístrojmi Fluke
11.09.2024
Pozývame Vás na ONLINE webinár zameraný na kontrolu, riešenie problémov a dokumentácie bezpečnosti a výkonu fotovoltaických systémov podľa STN EN 62446-1 za použitia prístrojov FLUKE. Udalosť prebehne...

Akčné produkty

Akční nabídka měřicích přístrojů CHAUVIN ARNOUX do 30.8.2024
01.03.2024 - 30.08.2024
Analyzátory kvality siete C.A 8345,  C.A 8336, C.A 8331 a a záznamníky kvality siete PEL 103 a PEL104 a PEL 104 - za výhodnú cenu a s bohatým príslušenstvom zdarma, Testery izolácie 5000 V C.A 6505...
Kúpte si Fluke ... Získate druhý ZADARMO
01.03.2024 - 31.08.2024
Viac bezpečia, viac výhod, viac Fluke. Na kvalitnom vybavení nešetrite. Je čas investovať do prístrojov, ktoré odolajú aj najnáročnejším pracovným podmienkam. Meracie prístroje Fluke sú zostrojené s odolnosťou...

Novinky

Nové kompaktné LED svietidlá Stego SL 025
25.06.2024
LED svietidlá SL 025 alebo „riešenie všetko v jednom“. Spoločnosť Stego rozširuje svoj rad svietidiel o inovatívne LED svietidlá, ktoré sú ideálne do každého rozvádzača a vďaka svojim rozmerom aj do skríň...
Testery elektrických častí strojných zariadení C.A 6161 a C.A 6163
13.03.2024
Tester elektrických častí strojových zariadení, rozvádzačov, náradia, spotrebičov podľa noriem EN 60204-1, EN 61439-1, EN 60335-1, EN 62368-1, EN 60598-1, EN 60974-4, EN 50699, EN 50678

Odborné články

Novinka od firmy Bender pre AC nabíjacie stanice - regulátory nabíjania ICC1324
05.06.2024
Spoločnosť Bender, popredný svetový výrobca prístrojov pre elektrickú bezpečnosť v elektromobilite, uvádza na trh nový regulátor nabíjania ICC1324. Prístroj slúži ako riadiaca jednotka striedavých nabíjacích...
Špecifiká monitoringu izolačného stavu vo veľkých fotovoltaických elektrárňach
25.04.2024
Monitoring izolačného stavu IT sietí fotovoltaických elektrární s výkonom nad 1 MW je vo svete elektrickej bezpečnosti špecifická disciplína. Hlavným dôvodom je veľký rozsah inštalácie tvorenej striedačmi,...