MOTUS C14, ktorý mení pravidlá hry motorových spúšťačov

Datum: 16.09.2023

Optimálne riešenie riadenia indukčných záťaží je problémom takmer v každej inštalácii, snáď s výnimkou bytových. Môže ísť o rôzne aplikácie - napríklad pohony pásových vedení, ventilátory a ventilačné systémy, kompresory, ale aj čerpadlá na pohon bazénov, studní a dokonca aj pásové píly. V závislosti od charakteru zariadenia existujú rôzne spôsoby riešenia takéhoto riadenia, či už konvenčným spôsobom pomocou stýkačov, alebo pomocou elektronicky riadených spúšťačov. Jednému z nich, systému MOTUS C14, sa budeme venovať v tomto článku, v ktorom si rozoberieme aj výhody a nevýhody použitia takéhoto systému.

Predstavte si modelovú situáciu, v ktorej máte tri 1-fázové motory, napríklad v pásovom dopravníku, ktoré potrebujete napájať samostatne s možnosťou reverzácie motorov. Riešením môže byť pridanie 6 stýkačov do elektrického rozvádzača - 3 na normálne napájanie a 3 na reverzáciu chodu všetkých motorov nezávisle. Samozrejme, nesmieme zabudnúť na ochranu proti skratu a preťaženiu. Zrazu je priestor v rozvádzači dosť zaplnený, k tomu treba pripočítať celkové náklady na materiál, cenu práce a čas človeka, ktorý systém montuje, a dostaneme "hlúpy" systém, ktorý neobsahuje prvky na meranie a analýzu parametrov siete a záťaže. Existuje alternatívne a jednoduchšie riešenie? Áno, len s názvom MOTUS C14. Nemecký výrobca Wöhner si dal naozaj záležať na kvalite spracovania a vybavenia systému MOTUS a skutočne pri celkovej konštrukčnej šírke 22,5 mm ste schopní nahradiť všetky tieto požiadavky iba 1 prístrojom. MOTUS C14 vám totiž umožňuje napájať a riadiť tak aplikácie napríklad s jedným 3-fázovým motorom bez použitia vodiča N, ako aj použitie dvoch 1-fázových motorov bez vodiča N alebo troch 1-fázových motorov s použitím vodiča N. V rámci systému MOTUS C14 máte teda zároveň možnosť napájať prevádzku motora, reverzovať ju, sledovať aktuálny stav, integrovanú tepelnú ochranu, ochranu proti skratu, ako aj základnú analýzu napätia, prúdu, frekvencie, charakteru výkonu a ďalšie.

Toto je len jeden z mnohých príkladov, kde použitie systému MOTUS C14 ušetrí miesto v skrini aj peniaze, a to aj z dlhodobého hľadiska. Pri bežných stýkačoch sa udáva približná životnosť 10 miliónov spínacích cyklov, a to práve z dôvodu iskrenia kontaktov, ktoré môže byť obzvlášť náročné pri spotrebičoch s indukčným charakterom. Životnosť systému MOTUS C14 sa uvádza viac ako 30 miliónov spínacích cyklov, a to práve z dôvodu použitia nie mechanickej, ale plne elektronickej technológie MOSFET. To prináša aj výhodu napríklad v podobe mäkkého štartu, čo je v drvivej väčšine aplikácií veľkou výhodou.

Aké sú teda všeobecné parametre a vlastnosti systému?

Technológia označovaná ako C14 prináša hlavné výhody, ako sú iskrovo bezpečné zariadenia, detekcia skratu do 10 milisekúnd a v prípade jeho detekcie umožňuje extrémne rýchle vypnutie, nízka hodnota I²t, možnosť opätovného spustenia v prípade poruchy, minimálne opotrebovanie vnútorných komponentov vďaka konštrukcii a extrémne rýchlej detekcii poruchy napájaného zariadenia a mnoho ďalších výhod.
Ďalšou úsporou, ktorú sme už spomenuli, je obrovská úspora miesta. Na obrázku číslo 2 je v hornej časti znázornená šírka zapojenia 7x MOTUS C14 v konfigurácii na napájanie a kompletné riadenie a ochranu 7 kusov 3-fázových motorov. Nižšie je potom sada motorových stýkačov bez spätného chodu a bez komunikácie, len s nadprúdovou ochranou. Samotní konštruktéri rozvádzačov zo skúseností dobre vedia, aké ťažké je nájsť a dobre využiť voľný priestor v rozvádzači pri zachovaní rezervy.

Má MOTUS C14 nejaké obmedzenia?

Vo všeobecnosti platí, že žiadny systém nie je dokonalý a ani MOTUS C14 sa nedá použiť na všetky aplikácie. Najväčším obmedzením je schopnosť riadiť záťaže len do 12 A, resp. pre indukčné záťaže do 5,5 kW a pre odporové záťaže do 8,3 kW. Taktiež nie je možné zariadenie kombinovať pri použití s frekvenčným meničom. V zásade platí, že prísne požiadavky na monitorovanie správnej činnosti motora by v prípade použitia frekvenčného meniča hlásili chybu na strane motora. Zariadenie teda nie je možné použiť na napájanie frekvenčného meniča, ani frekvenčný menič nie je možné použiť na napájanie systému MOTUS C14. Je tiež potrebné zabezpečiť rozvodnú skriňu, do ktorej sa umiestni zariadenie MOTUS C14, aby okolo neho mohol prúdiť vzduch. Vnútorná elektronika má pri zaťažení na 80 % stratový výkon menší ako 13 W, a hoci má integrovanú ventiláciu na správne chladenie riadiacej elektroniky, musí mať priestor na nasávanie chladného vzduchu a odvod ohriateho vzduchu.

Kompatibilita systému

MOTUS C14 je určený na použitie vo všetkých systémoch Wöhner, či už CrossBoard , 30Comact , 60Classic alebo na montážnom paneli rozvádzača. Je kompatibilný aj s prípojnicovými systémami iných výrobcov, ale vzhľadom na rôzne rozdiely v technickom prevedení výrobcov odporúčame konzultovať kompatibilitu s našimi technickými špecialistami predaja z tímu GHV Trading.

Komunikačné rozhranie

V 21. storočí, v ére inteligentných zariadení a priemyslu 4.0, je používanie rôznych komunikačných protokolov samozrejmosťou. V spodnej časti zariadenia MOTUS C14 je možné pripojiť kábel USB-C, pomocou ktorého môžete nastaviť samotné zariadenie alebo vykonávať parametrizáciu, údržbu zariadenia a zaznamenávanie údajov. Zariadenie je tiež vybavené komunikáciou IO-Link na úrovni snímačov a akčných členov. Prostredníctvom PLC je potom možná webová komunikácia so zariadením pre prístup prakticky odkiaľkoľvek na svete. A v prípade potreby je možné na požiadanie objednať zariadenie s Modbus TCP pre komunikáciu na báze Ethernetu.
Komunikáciu samozrejme nie je potrebné používať na odčítanie bežných hodnôt. Prístroj je z výroby vybavený displejom, na ktorom si môžete prezerať všetky parametre v reálnom čase.
Zároveň je bezplatne k dispozícii softvér MOTUS C14 SERVICETOOL, ktorý po pripojení prístroja k počítaču pomocou kábla USB-C umožňuje nastaviť MOTUS, importovať a exportovať hodnoty, manuálne ovládať prístroj alebo odčítať základné parametre prístroja.

 

Zaujíma vás vhodnosť MOTUS C14 pre vašu aplikáciu? Chcete diskutovať o ďalších komponentoch pre rozvádzače alebo meracej a testovacej technike z portfólia GHV Trading? Alebo máte len záujem o praktickú ukážku, kde chcete vidieť systém naživo pred jeho nasadením? Potom kontaktujte kohokoľvek z tímu GHV Trading alebo si pozrite našu novú webovú stránku www.ghvtrading.cz, kde nájdete celé portfólio.

 

MOTUS C14, ktorý mení pravidlá hry motorových spúšťačov  
Jakub Gala
Jakub Gala
Obchodník so špecializáciou na marketing

Súvisiace produkty

MOTUS C14
Varianty: 4
Motorový spúšťač MOTUS C14
Revolučný nový motorový spúšťač MOTUS C14 pre systém 60Classic s úplne novými funkciami.
Porovnání
Na požiadanieDetail produktu
MOTUS C14
Varianty: 4
Motorový spúšťač MOTUS C14

Revolučný nový motorový spúšťač MOTUS C14 pre systém CossBoard s úplne novými funkciami.

Nový
Porovnání
Na požiadanieDetail produktu
MOTUS C14
Varianty: 3
Motorový spúšťač MOTUS C14

Revolučný nový motorový spúšťač MOTUS C14 pre systém 30Compact s úplne novými funkciami.

Nový
Porovnání
Na požiadanieDetail produktu

Mohlo by vás zaujímať

Podujatia

Elektrotechnická výstava Volty.cz 2023 - vstup ZDARMA
03.10.2023 - 04.10.2023
2. ročník elektrotechnickej výstavy Volty.cz Na výstavisku Černá louka v Ostrave sa uskutoční 2. ročník úspešnej elektrotechnickej výstavy Volty.cz.Opäť sa môžete tešiť na náš stánok GHV Trading, budete...
XII. Celoštátne stretnutie projektantov
10.10.2023 - 12.10.2023
XII. Celoštátne stretnutie projektantov a konštruktérov elektrotechniky, elektrotechnikov, energetikov, pracovníkov MaR a pracovníkov elektroinštalačných firiem a elektroúdržby Slovenskej republiky Pozývame...

Akčné produkty

Akčná ponuka termokamier HIKMICRO do 15.10.2023
15.09.2023 - 15.10.2023
Získajte slevu 15% na kamery nové rady ECO a MINI Termokamery rady ECO a MINI majú za cieľ nahradit klasické bezkontaktné teplomery. Tak prečo nemít za podobnou cenu priamo termokameru?
Akčná ponuka meracích prístrojov FLUKE do 29.12.2023
01.09.2023 - 29.12.2023
* Skúšačka Fluke 150/VDE za cenu nižšieho modelu Fluke T130/VDE* Multimetre Fluke 116 a Fluke 117, kliešťový multimeter Fluke 325 a skúšačka T6-600 za zvýhodnenú cenu* Tester inštalácií Fluke 1662, Fluke...

Novinky

Štvorkanálové monitory reziduálnych prúdov Bender RCMS410
11.09.2023 - 29.03.2024
Spoločnosť Bender predstavuje štvorkanálový monitor reziduálnych prúdov revolučnej konštrukcie RCMS410: šírka prístroja je iba 18 mm a chýbajúci displej nahrádza vstavaná NFC komunikácia. Monitor RCMS410...
Svolávací akce Fluke - Kabely pro Fluke 17xx
19.06.2023
Vážení zákazníci, společnost Fluke Corporation zjistila bezpečnostní problém týkající se plochých kabelů FLUKE‑17XX, napěťových měřicích kabelů, 3 fáze + N vyrobených od dubna 2021 do listopadu 2021 včetně...

Odborné články

MOTUS C14, ktorý mení pravidlá hry motorových spúšťačov
16.09.2023
Optimálne riešenie riadenia indukčných záťaží je problémom takmer v každej inštalácii, snáď s výnimkou bytových. Môže ísť o rôzne aplikácie - napríklad pohony pásových vedení, ventilátory a ventilačné...
MOTUS, OMUS a séria C14 - minulosť, súčasnosť a budúcnosť elektronických spúšťačov a spínač
01.08.2023
Konštruktéri sa takmer každý deň zaoberajú spínacími prvkami pre odporové a induktívne záťaže. Čelia výzve vybrať správny spínací prvok, ktorý je dimenzovaný na požadovaný výkon spínacieho zariadenia....